Aktuality ze školství ke dni 20. 4.

Organizace školního roku a zápisy k povinné školní docházce

Hands
Organizace školního roku v základních školách, středních školách, základních uměleckých školách a konzervatořích a informace k organizaci zápisů k povinné školní docházce.

Více zde.

Vícerychlostní základní školy mají zabránit úprku dětí na osmiletá gymnázia

Ministryně Valachová má plán, jak zastavit propad druhého stupně základních škol a omezit odliv nejlepších žáků na gymnázia. Zhruba pětina žáků pátých tříd základních škol právě v těchto dnech bojuje o místo na některém z víceletých gymnázií. Děti čekají přijímací zkoušky, které jsou poprvé jednotné a organizované státem.

Učitelé základních škol změny vítají, ale jsou skeptičtí, zda zafungují. Například pražská Základní škola Červený vrch už dnes většinu z ministryní navrhovaných věcí nabízí – specializuje se rozšířenou výukou matematiky a přírodovědných předmětů. Přesto se i tato výběrová škola potýká s odlivem nejlepších dětí z pátých tříd na víceletá gymnázia.

Více zde.

Internetové děti chtějí prezentace a zábavu. Často ani neumí přečíst, co samy napsaly, tvrdí učitelé

Generace Z – tak se říká těm, kteří nepoznali dobu bez internetu nebo chytrého telefonu. Nové technologie mají vliv i na úroveň mateřského jazyka. Podle učitelů dnes žáci vyžadují vyučování zábavnou formu s využitím nových technologií, ty však mohou zastínit význam vzdělávání. Osvojují si špatné návyky z článků na internetu, které jsou plné chyb. Zároveň učitelé přiznávají, že se mladá generace musí vypořádat s velkým množstvím podnětů a zdrojů informací. Podle pedagogů je potřeba naučit je především kriticky uvažovat, k tomu ale potřebují základní znalosti.

“Někdy studentům vyčítáme neustálou práci s internetem, ale my to děláme taky. Rozdíl je v tom, že jsme schopni s ním pracovat a kriticky přemýšlet,” říká Jitka Kmentová, ředitelky Gymnázia Na Zatlance. Přesně to by podle ní měli učitelé žákům předat. “Musí se naučit pracovat s dobou,” vysvětluje.

Více zde.

Éru robotů přežijí jen přizpůsobiví, z trhu budou mizet pracovní příležitosti

Přinesou nám roboti blahobyt, nebo problémy? Máme je zdanit? Jaký bude mít dopad automatizace výroby i mnohých služeb? A jak bychom se na to měli připravovat? Index LN a portál iEkonomie.cz se ptaly předních ekonomů působících v Česku i v zahraničí.

Řešením je zatraktivnit pečovatelské profese pro muže. Zvýšit směšně nízké platy učitelů, zdravotních sester a pečovatelů a snažit ze zvyšovat jejich společenskou prestiž. Přestat ve veřejné debatě vzdychat nad tím, že muži dnes už vůbec nejsou muži. A vychovávat ve školách chlapce k tomu, že být učitel ve školce je super zaměstnání i pro muže.

Více zde.

Další příspěvky