Pozor! Jste na staveništi. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se

Aktuality ze školství ke dni 30. 1.

Stát chce víc učitelů, fakultám přidá stamilióny

Students at the seminarNa základních školách chybějí učitelé, stát proto upíná pozornost na pedagogické fakulty. V první řadě se mají zvýšit platy učitelů fakult. V poslední době se také zvýšily šance na přijetí na studium učitelství. V přijímacím řízení totiž může uspět skoro každý druhý, zatímco dříve to byla třetina. Platy učitelů, kteří připravují nové pedagogy, jsou nejnižší mezi všemi vysokoškolskými obory.

Ministerstvo připravilo pro pedagogické fakulty 260 miliónů korun, které mohou využít hlavně na platy svých kantorů. Investice má podpořit růst platů mezi pěti až deseti procenty. Dalších 650 miliónů korun mohou fakulty využít z evropských prostředků, a to nejen na mzdy. Projekty z evropských peněz mají zlepšit kvalitu vzdělávání budoucích učitelů, měli by získat více praxe a také by se měli lépe vzdělávat v didaktice předmětů. I to by mělo zajistit, aby 60 procent absolventů pedagogických fakult neutíkalo po škole do jiných oborů.

Více zde.

Británie hledá učitele v Česku. Má zájem o fyzikáře a matematikáře

Britská vláda se chystá vyřešit nedostatek učitelů fyziky a matematiky náborem nových pracovníků z České republiky, Německa, Polska a Spojených států amerických. Na základě získaného dokumentu o tom informoval server The Telegraph.

Britská vláda představila státem financovanou náborovou kampaň naposledy v sedmdesátých letech minulého století. Tehdy se pomocí ní chtěla rovněž vyrovnat s nedostatkem učitelů. Podle dosavadních informací by mělo být na zopakování tohoto úsilí uvolněno 300 000 liber (9,5 milionu korun), které budou vypláceny za urychlenou možnost nastoupit do zaměstnání nejpozději do měsíce.

Více zde.

Tomáš Hajzler: Co máš na své škole rád/a

Napadlo nás… položit dětem u nás ve škole jednoduchou otázku: „Co máš na své škole rád/a?“. Přišlo nám to jako důležitá otázka, kterou bychom si mohli a měli pokládat mnohem častěji.

Pokud vás to video jakkoli zaujme, proberte to doma s dětmi. Variantou je nechat se svými dětmi inspirovat a zeptat se doma sebe i partnera: Co máš na své práci/na naší rodině/na našem domově/na našem životě/… rád/a? Z vlastní zkušenosti můžu říct, že z toho může být parádní rozhovor.

Více zde.

Další příspěvky