Aktuality ze vzdělávání

Trocha flákání o prázdninách dětem neuškodí. Mobil a počítač ale jen na hodinu denně, radí psycholog

O prázdninách by měli rodiče dělat s dětmi úplně obyčejné aktivity, ne jen jet na drahou dovolenou k moři. Na mobil a počítačové hry stačí jedna hodina denně, říká dětský psycholog Václav Mertin. Dětem podle něj v současnosti nejvíce chybí pohyb a také klid, při němž by si mohly najít čas třeba na knížku.

“Samozřejmě, že je spousta dětí, které jsou schopny se ploncat celým životem a je jim jedno, jestli jsou to prázdniny, sobota a neděle nebo školní rok. Tak toto tedy ne. Je to individuální. Řada dětí je ale během školního roku v takovém zápřahu, že když 14 dnů až tři týdny nebudou vyvíjet žádné ušlechtilé aktivity, bude to v pořádku,” doporučuje Mertin.

Více zde.

Mladá učitelka: „O prázdninách budu zdobit třídu pro své první prvňáčky. Učím moc ráda, jen na rodiče jsem nebyla připravená“

Hana Hlušičková bude mít od září své první prvňáky. Během prázdnin jim vyzdobí třídu. „Učitelkou jsem chtěla být odmalička a po škole jsem se na to cítila připravená. Jen na rodiče mě škola nepřipravila. Obhájit si, co dělám, není snadné, a nikdy jsme to nenacvičovali,“ říká.

Rodina má samozřejmě velký vliv, ale učitel tráví s dětmi tolik času, že leckdy může udělat víc než někteří rodiče. Máme tu děti z velmi různých rodin. Některé i velmi šikovné děti v mé třídě mají horší rodinnou situaci, a to se pak podepisuje jak na známkách, tak na chování. I když v některých testech, třeba logického myšlení, vycházejí nejlépe z celé třídy a mají na samé jedničky.

Více zde.

Roman Král: Čí je škola?

Školu si bereme do pusy všichni. Prošli jsme jí, takže ji dobře známe, rozumíme jí, jsme na školu odborníci. Pokud ne na medicínu, přestože chodíme k lékaři, pokud ne na právo, přestože se díváme na zprávy, tak když už ničemu jinému, tak škole rozumíme úplně jasně. Víme, co je pro naše dítě dobré. Jsme rodiče, známe ho nejlíp. Takže čí je škola, když jí všichni rozumějí?

Odpověď na otázku Čí je škola? je jednoduchá: Škola je dětí. Zní to pedocentricky (takže si má dítě vše určovat?), ale není to tak. Věčné dilema Co je správné? a Co je pro mne výhodné? vždycky nakonec v mase vyhrává antropologická limita, která velí učinit sobě dobře. Proto se věcná a smysluplná debata o školství a jeho cílech nedaří.

Více zde.

Českým učitelům a žákům pomůže Khan Academy, ta je nově i v češtině

Khan academy je celosvětově oblíbený server s výukovými videi a letos se k více jak dvaceti jazykovým mutacím přidává i čeština. Vedle samotných videí jsou žákům i učitelům dostupná interaktivní cvičení či možnost sledovat pokrok žáků v reálném čase. Přístup k videím i cvičení je zdarma.

Čeští učitelé i žáci mohou např. využívat kurz programování SQL databází, trigonometrie či počítání se zlomky. “Využívání Khan academy je skvělým zpestřením pro studenty i pro mne. Všichni tak mají možnost se dále vzdělávat, bez ohledu na to, zda chodí do školy či nikoliv,” říká Jakub Haláček z pražské školy PORG.

Více zde.

Další příspěvky