Aktuality ze vzdělávání

MŠMT: Novinky školního roku 2018/2019

Nabízíme přehled změn, ke kterým dochází ve školním roce 2018/2019 a statistické odhady počtu žáků na jednotlivých stupních škol.

Více zde.

Pavel Koc: Rozvoj a podpora pedagogů (nejen) u nás ve škole aneb Příběh horského vůdce

Když jsem byl osloven, abych do letního speciálu napsal opět lehčím stylem krátký, rychlý článek o tom, jak v naší škole podporujeme a vedeme k rozvoji kolegy a kolegyně, dal jsem se do dlouhého a hlubokého přemýšlení.

Nejsem pedagog, ale obecně zaměstnanci oceňují poděkování a ocenění, vstřícnost, týmového ducha, jasnou vizi, smysluplné změny, spravedlnost a konkrétně v naší škole toto valná většina má. Mám srovnání. Dalo by se to říci i tak, že učitelé oceňují od ředitele stejnou podporu, jako oceňují žáci od učitelů.

Více zde.

Děti u nás mají volnost, do hodin chodit nemusí, říká učitel unikátní školy

Summerhill School, škola založená na demokratickém způsobu výuky, funguje v Anglii již téměř sto let. Děti se tam samy rozhodují, jestli budou hodiny navštěvovat. „Pravidla vytváří celá komunita. Pokud děti výuka nebaví, mohou z hodiny odejít,“ říká David Yilma, jediný český učitel britské školy.

Přístup výuky je velmi individuální, škola je malá, učitel často učí třeba jen jedno, dvě děti najednou. Je to internátní škola, takže celá komunita žije v areálu školy. Začíná se v devět hodin ráno, jako na každé jiné škole máme rozvrh. Rozdíl je v tom, že děti se mohou rozhodnout, jestli hodinu navštíví. Starší studenti si předměty zaregistrují na začátku roku a pak je na nich, jestli na ně chodí. Mnohdy se stane, že třeba na některou hodinu za celý půl rok vůbec nepřijdou. Samy se rozhodují, na co se zaměří.

Více zde.

Prázdniny se chýlí ke konci… Jak to udělat, aby září nebolelo

Prázdniny jsou, nebo by aspoň měly být, časem, kdy si děti odpočinou od povinností a mají šanci na trochu nudy, nicnedělání a poněkud volnější režim. Jak to udělat, aby návrat ke každodennímu režimu a kolotoči školy a kroužků tolik nebolel? Začít byste měli už o prázdninách.

„Děti snadno ztrácejí ponětí o čase, zejména ty menší,“ vysvětluje psycholožka a psychoterapeutka Andrea Hlubučková. „Je proto dobré jim čas od času připomenout, jak jsme na tom. Je lépe, když uslyší – ještě týden budeš u babičky, potom tři noci doma, a pak začne škola, než když jim v sobotu oznámíme, že v pondělí to vypukne.“

Více zde.

Další příspěvky