Aktuality ze vzdělávání

Českým učitelům chybí sebedůvěra a to je problém, říká specialistka týmu hlavního školního inspektora

Česká školní inspekce vyvinula před třemi lety model Kvalitní škola, podle nějž inspektoři hodnotí navštívené instituce. Jak by taková kvalitní škola měla vypadat, popisuje Dana Pražáková z kanceláře ústředního školního inspektora.

Za školu odpovídá její vedení, alfou a omegou je tedy kvalita ředitele, i když v médiích se více hovoří o kvalitě učitelů. O místo ředitele není v českých podmínkách velký zájem a ředitelé se většinou etablují z učitelů, kterých je v některých oblastech ČR také nedostatek. Zatím neexistuje žádná systematická příprava pro ty, kdo o funkci ředitele uvažují.

Více zde.

Domácí škola je vhodná pro všechny děti, ale ne pro všechny rodiče, tvrdí autorka Průvodce domácím vzděláváním

„Domácí vzdělávání nejde v žádném případě proti běžným školám,“ říká ve Večerním hostu Radiožurnálu sociální antropoložka a matka čtyř dětí Irena Kašparová a dodává, že toto své přesvědčení se snažila vyjádřit i v názvu své knihy Spolu: Průvodce domácím vzděláváním v České republice. „Neznamená to jenom Spolu: rodiče a děti, ale také Spolu: rodiče a škola.“

Rodič-učitel musí také doložit úroveň svého dosaženého vzdělání, tedy maturitní diplom pro výuku v rámci prvního stupně a bakalářský diplom pro druhý stupeň, a vyjádření pedagogicko-psychologické poradny. Ta se vyjadřuje jak ke způsobilosti dítěte, tak rodiče coby vyučujícího…

Více zde.

Kdo probudí lásku k chemii a vysvětlí nevysvětlitelné

Pochválit učitele není snadné. Společenský respekt k jejich profesi je často větší, než si sami myslí.

To video strhlo malou lavinu. Česká verze mezinárodní ceny pro inovativní učitele Global Teacher Prize běží už třetím rokem, ale poprvé je doprovázena motivačním videem rozšiřujícím okruh těch, kteří budou zajímavé učitele nominovat, i mimo odbornou veřejnost.

Více zde.

Učitelka: Ztrácíme zdravý rozum, vychováváme děti strachem, bojí se dělat chyby

Je u nás pevně zabydlený strach z chyb, děti se je bojí dělat, chyba je přitom obrovský stavební materiál. Když děti pochopí, že chyba není ostuda, mají do života vyhráno, míní učitelka ZŠ Petřiny – sever Petra Šubrtová, loni oceněná v soutěži Global Teacher Prize. Základem je důvěra, vychovává děti k zodpovědnosti a samostatnosti, hlídáme je v každé volné chvíli, ve Finsku ale vyběhnou děti ven a tam na ně dohlíží jeden člověk, líčí.

Více zde.

Další příspěvky