Aktuality ze vzdělávání

Nejčastější dotazy k aktuálním opatřením ke koronaviru

Ministerstvo školství se v posledních dnech snaží vyřizovat veškeré dotazy, které souvisejí s vyhlášením nouzového stavu na území ČR. Níže vám přinášíme odpovědi na nejčastější dotazy, které se této problematiky týkají. Dotazy budou průběžně aktualizovány. Pokud nenajdete odpověď na svou otázku, prosím, kontaktujte naše speciální linky, které jsme v souvislosti s aktuální situací zřídili. Děkujeme všem!

Více zde.

Didaktici ze Západočeské univerzity sestavili doporučení pro on-line výuku

Oddělení Celoživotní a distanční vzdělávání (CŽV) Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) spolupracuje s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR (MŠMT) na vytvoření podpůrných materiálů pro zajištění on-line výuky v době epidemie. Kromě toho ve spolupráci s Fakultou pedagogickou ZČU sestavili odborníci na distanční vzdělávání desatero zásad, kterých se držet při on-line výuce.

„Chtěli jsme učitelům nejen nabídnout užitečné nástroje pro on-line výuku, ale podpořit je také z hlediska metodiky. Zaměřili jsme se na možné problematické momenty a vytvořili jsme několik doporučení, jak o on-line výuce přemýšlet a jak k ní přistupovat,“ říká Lucie Rohlíková, vedoucí oddělení Celoživotní a distanční vzdělávání, které ve spolupráci s Fakultou pedagogickou ZČU připravilo přehlednou infografiku s metodickými poznámkami pro vysokoškolské učitele.

Více zde.

Rada dětí a mládeže dává tipy na vyplnění času doma

Naučit se říct ahoj ve 46 světových jazycích, dělat něco levou rukou, pískat na trávu nebo hrát hru, při které děti pomáhají s úklidem domácnosti. To jsou jen některé z tipů k vyplnění volného času v době koronavirových prázdnin, které nyní pro děti a jejich rodiče přináší Česká rada dětí a mládeže (ČRDM). Své rady, jak se děti mohou zabavit, když jsou školy zavřené a rodiče doma pracují, zveřejňuje rada pravidelně na facebooku.

Podle mluvčí organizace Soni Polak by se děti aktivitami, které ČRDM doporučuje, měly dokázat zabavit samy. “Ještě minulý týden jsme radili, co můžou dělat rodiče s dětmi, ale teď je to zaměřené hlavně na to, aby rodiče měli taky trochu času,” řekla. Organizace se tak podle ní snaží pomoct zejména těm rodičům, kteří musí doma pracovat.

Více zde.

Petra Dočkalová: Proces změny v učení

V dnešní době je potřeba začít pracovat od jedince směrem ven. Místo abychom děti, studenty zahrnuli knihami, vzorci a zkouškami, je potřeba se zaměřit na to, abychom každého naučili, jak má studovat co nejefektivněji. Musíme pochopit, jak fungují naše oči při čtení, jak si pamatujeme, jak myslíme, jak si uspořádáváme, organizujeme informace. Uvědomit si, jak řešit problémy a jak obecně co nejlépe využít svých schopností bez ohledu na předmět studia. (T. Buzan, Používejte hlavu)

Ještě před měsícem, pokud jsme řešili slovo učení, některým se vybavil proces, kdy je potřeba lavice, židle, učitel a žák. Nyní, ze dne na den se pohled na učení mění. Začínáme využívat technologii, nástroje, podněty, situace, více spolupracujeme.

Více zde.

Další příspěvky