Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se

České výukové objekty do Evropy aneb LRE Portal

Autor: Ondřej Neumajer – 18. 5. 2009

Již několik měsíců spolupracujeme s evropskou organizací European Schoolnet na zajímavém projektu mezinárodního úložiště vzdělávacích objektů. Jedná se o tzv. metavyhledávač, který uživatelům zpřístupňuje vybraný obsah národních úložišť členských států. Zjednodušeně řečeno se jedná o jakousi obdobu vyhledávače Google, který vyhledává pouze vzdělávací objekty ve skupině přesně daných serverů.

Každý zapojený stát zpřístupní obsah svého národního úložiště výukových objektů tomuto vyhledávači. Uživatelé tak mohou z centrální adresy jedním vyhledávacím dotazem získat výsledky ze všech připojených úložišť. Za jednoduchým principem stojí sofistikované technologické řešení. A právě toto řešení jsme v minulých měsících implementovali v Metodickém portálu na Digitální učební materiály.

Learning Resource Exchange for Schools (LRE) obsahuje k dnešnímu dni nabídku 25 národních poskytovatelů vzdělávacího obsahu, která obnáší 40 tisíc vzdělávacích zdrojů (Resources) a 92 tisíc vzdělávacích prvků (Assets). S výběrem z našich Digitálních učebních materiálů mohou nyní pracovat i lidé z jiných států. Intenzivně pracujeme na tom, aby to fungovalo i opačně a z prostředí Metodického portálu byly dostupné i vzdělávací objekty dalších států.

Snahou organizace European Schoolnet je, aby LRE nabízelo především takové vzdělávací objekty, které jsou dobře přenositelné, tedy využitelné i v jiných kulturních a jazykových kontextech. V současné době je možné vyhledávat objekty podle předmětů, jazyka, klíčových slov a pomocí fulltextového vyhledávání.

Rozhodně doporučujeme adresu lreforschools.eun.org vyzkoušet a porovnat, jak vám zahraniční výukové objekty vyhovují. Rádi si přečteme vaše srovnání s českými DUMy.