Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se

Newsletter – 03/2011

Newsletter-VUPlogonuov

Newsletter Metodického portálu

číslo 3 měsíc / rok duben/ 2011

Inspirace a zkušenosti učitelů

Vybíráme z Metodického portálu

Co se děje v projektu Metodika II

Nápady plánování pro učitele MŠ

Ve wiki najdete už více než roční práci M. Gondekové, která zpracovává své týdenní plány pro MŠ. Potěšující je, že se jejími nápady nechala inspirovat další kolegyně. A protože už tu máme jaro, je třeba se podívat na nějaký
jarní plán. V maximální míře využijte DUMů z Metodického portálu. Pracovní listy si můžete vytvořit i sami a použít k tomu např. obrázky z galerie. Právě květiny nás přivedly na myšlenku otevřít diskusi s nápady na toto téma.

Digifolia, která stojí za Vaší pozornost:

Jak nejlépe využít interaktivní tabule

Interaktivní tabule jsou pro některé učitele již několik let součástí běžného vybavení školy, jiné školy možná v těchto dnech pořízení této technologie zvažují či připravuji. Více v článku Barbory Grečnerové.

Ekoškola

Jedná se o flexibilní dlouhodobý vzdělávací program spočívající v postupném zlepšování životního prostředí školy a jejího okolí za spolupráce žáků, učitelů a ostatních zaměstnanců školy a místní komunity. Další informace od Kamily Rinnové ze sdružení TEREZA zde.

Bambiriáda

Jedná se o bezkonkurenčně největší příležitost pro představení činnosti sdružení dětí a mládeže a středisek volného času u nás. Více o akci
zde nebo na stránkách: www.bambiriada.cz/2011.php

digifolio

Vážení autoři DUM,

vážíme si Vašeho velkého zájmu o publikování na Metodickém portále! Rádi bychom Vás upozornili, že se s blížícím koncem projektu METODIKA II, ze kterého je financován provoz tohoto modulu, blíží i konec příjmu DUM k publikaci! Pro publikování na Metodickém portále využijte modul články, kde budou příspěvky i nadále přijímány. Více v
Autorství na portále.

Od 30. 4. 2011 bude zastaven příjem nových materiálů (DUM) do těchto vzdělávacích sekcí:


Základní vzdělávání

Gymnaziální vzdělávání

Speciální vzdělávání

Jazykové vzdělávání.

Do systému stále přijímáme materiály (DUM) těchto vzdělávacích sekcí:

Základní umělecké vzdělávání

Odborné vzdělávání

Předškolní vzdělávání

Váš tým Metodického portálu

Diskuse o standardech pokračuje

Diskuse k vytvářeným standardům bude pokračovat další fází, jak už ostatně bylo zveřejněno v médiích. Tentokrát nás bude zajímat Váš názor na soubor všech testovatelných indikátorů pro 1. stupeň, a to z českého jazyka, matematiky a cizího jazyka. Později bude následovat obdobná diskuse nad indikátory pro 2. stupeň. Další informace na adrese rvp.cz nebo zde.

Nepřehlédněte

Nabídka aktuálních E- learningových kurzů:

E-learning na Metodickém portálu nepociťuje žádnou jarní únavu. Otevíráme pro vás tři nové běhy kurzů.

Připraveno je zopakování žádaného kurzu Tvorba a realizace individuálního vzdělávacího plánu (IVP) mimořádně nadaného žáka – další běh začne 13. 4. 2011.

Otevíráme pro vás i kurzy zcela nové. Pedagogické (a jiné) dovednosti začínajícího učitele odstartují 18. 4. 2011 a GITy – Využití geoinformačních technologií ve výuce se spustí 28. 4. 2011

Ve všech kurzech jsou stále ještě volná místa, můžete se přihlásit do čekárny přes katalog kurzů. Budeme vás obratem informovat.

Staňte se autorem

Jste autorem/autorkou se zkušenostmi se vzděláváním? Patříte mezi pedagogy, kteří chtějí publikovat své materiály, přípravu na výuku a zkušenosti z praxe a podělit se o ně se svými kolegy? Pak je modul
Články na Metodickém portálu pro Vás to správné místo.

Svými zkušenostmi budete inspirací pro další uživatele portálu a zároveň získáte podnětnou zpětnou vazbu.

Bonusem je honorář. Další argumenty, proč se stát autorem portálu, najdete zde.

Regionální sekání v Hradci Králové a v Jihlavě

Již 13. 4. bude zahájen zajímavý kurz pro autory pod vedením regionálního koordinátora Jiřího Hrušky. Místem konání je První soukromá ZŠ, Hradec Králové. Setkání začne v 9 hodin. Rovněž vás zveme uživatele portálu na regionální setkání – téma Udržitelný rozvoj – dne 13. 4. 2011 v Jihlavě. Více v pozvánce zde.

Sdílejte zajímavé příspěvky z portálu

Nyní můžete sdílet zajímavé příspěvky z modulů Metodického portálu na svých profilech v sociálních sítích Facebook a Twitter. Odkaz na obě sítě najdete v postranním panelu, u blogů pak pod každým příspěvkem.

dum

Desatero příspěvků pro autory článků a DUMů:

Chcete-li publikovat v sekci odborného vzdělávání, tak se nebojte sdílet své zkušenosti či popsat, jak jste realizovali ve výuce své nápady. Aby všechny Vaše přípěvky byly zajímavé pro možná co nejširší skupinu návštěvníků portálu, vytvořili jsme desatero jako pomocníka stávajícím a novým autorům. Další manuál pro autory najdete rovněž
zde.


Kurikulum G

VÚP informuje

fff

Nová virtuální hospitace: vstupte do magnetického pole

Hodinu fyziky vede Mgr. Monika Morávková z Gymnázia T. G. Masaryka v Litvínově. Zaměřuje se na magnetické pole a výuka plná experimentů probíhá ve 3. ročníku.
Diskuze k této virtuální hospitaci se bude konat ve středu 13. dubna 2011 od 16 hodin a můžete diskutovat i s expertem prof. RNDr. Emanuelem Svobodou, CSc., z Katedry didaktiky fyziky MFF UK v Praze.
moravkova-s-zaky_zmens

Průřezová témata v kurikulech Evropy

VÚP vydal letos v březnu srovnávací analýzu Pojetí průřezových témat v Belgii (vlámská část), Irsku, Finsku a Skotsku.
Jejím cílem je představit pojetí a obsah průřezových témat ve vzdělávacích dokumentech vybraných zemí.


obalka


gggf


2010-05-04_RVP-NEW
Metodický portál www.rvp.cz je součástí projektu METODIKA II. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.
manažer projektu
Lukáš Križko

krizko@rvp.cz
+420 245 001 433
asistentka projektu
Eva Renzová
renzova@rvp.cz
+420 245 001 437
Newsletter Metodického portálu vydává VÚP v Praze
P. O. BOX 1422; 111 21 Praha 1
www.vuppraha.rvp.cz, www.rvp.cz; ISSN: 1802-4785
Newsletter-ESF