Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se

Newsletter – 04/2010

Newsletter-VUP

Newsletter Metodického portálu

číslo 4 měsíc / rok červenec-srpen / 2010

Vybíráme z Metodického portálu

Co se děje v projektu Metodika II

Diskuze na Metodickém portálu

Sdílení snímků z prázdnin – Kam se vydáte na dovolenou, odkud jste se vrátili? V diskuzích vzniká zajímavý soubor snímků z prázdnin. Mohou to být docela obyčejné momentky z docela obyčejných míst, kam rádi jezdíváte, anebo se můžete podělit o zajímavá místa, na která jste během svých práznin narazili.

Obrázky jsou do diskuzí vkládány jako komentáře s přiloženou fotografií. Několik takových komentářů je ve vzniklé diskuzi už k mání.

2010/08/2010-08-04_111449

Autor snímku: Mgr. Petra Boháčková

Trendy návštěvnosti ve 2. pololetí

Za druhé pololetí uplynulého roku navštívilo Metodický portál úctyhodných 800 tisíc návštěvníků. Ukazuje se, že portál má co nabídnout. Nejčastěji autoři přispívají do modulu Digitálních učebních materiálů a do článků.

Metodický portál má mírně vzestupnou návštěvnost, a protože je navštěvován především pedagogy, stává se důležitým prostředníkem, který umí zprostředkovat i potřeby učitelů. Pokud vám na portálu přeci jen něco chybí, můžete se podílet na tom, aby byl tento nedostatek odstraněn.

Kudy na aktuální témata?

Během prázdninových měsíců se ukázalo, že uživatelé portálu umí reagovat na některé události způsobem, který obohacuje náš obsah a umožňuje vám zařadit jejich reflexi později také do vaši výuky. Zajímavou zkušeností jsou povodně, které zanechaly za sebou spoustu nepříjemností a škod. Na portálu se během podzimu objeví několik příspěvků, které se zabývají oblastí poskytování první pomoci, tématem povodní a podobně.

A při pohledu z druhé strany, pokud hledáte příspěvky s tématem aktuálního dění kolem vás, nejjednodušší cestou je hledat je na portálu ve vyhledávání přes vámi zadané tematické heslo. Například při zadání hesla “povodeň” můžete nalézt informativní článek, odkaz na související zpracované heslo v naší wiki anebo vstoupit do diskuzí, v nichž slovo povodeň padlo.

Nepřehlédněte

Setkávání koordinátorů ŠVP a minikonference

Připravuje se klubové setkání koordinátorů ŠVP 18. října 2010 na gymnáziu v Opavě a na podzim je plánována i další minikonference. Vše potřebné najdete na www.rvp.cz a na stránkách projektu KURIKULUM G.

více  >>


  • Koučování učitelů
    Dne 1. září 2010 začíná třetí etapa! Zbývají poslední dvě volná místa, případní zájemci se mohou hlásit na tel. 245 001 436 u Lídy Šulcové nebo prostřednictvím přihlášky na www.kurikulumg.cz.

více  >>

Kurikulum G

VÚP informuje

Pilot ZUŠ

Virtuální hospitace

XI v novém školním roce pokračuje natáčení dalších vyučovacích hodin na gymnáziích. Kdo má zájem nechat natočit svoji výuku a diskutovat o ní s kolegy z jiných škol, může kontaktovat Zdeňku Švecovou na tel.: 245 001 436. Natočené hodiny jsou k dispozici v modulu digifolio na Metodickém portálu.

více  >>

Virtuální hospitace

Příprava reformy probíhala v základním uměleckém vzdělávání tzv. „zespoda“. To znamená, že vedle odborníků na problematiku ZUŠ, ředitelů a vybraných pilotních škol se na ní od počátku měli možnost podílet i řadoví učitelé. Tato cesta kladla velké nároky nejen na realizační tým, ale na všechny zúčastněné, zejména ve vyjasňování a chápání nových věcí, v trpělivosti, ve vzájemné komunikaci, hledání kompromisů potřebných pro vytvoření životaschopného dokumentu, který by umožňoval školám, bez rozdílu velikosti či zaměření, reagovat na současné potřeby žáků.
více >>

Základní umělecké školy se mohou pustit do změn!

Základní umělecké vzdělávání vstupuje po mnoha letech do procesu reformování. S datem 1. září 2010 získaly všechny základní umělecké školy v ČR možnost začít tvořit své školní vzdělávací programy (ŠVP) podle čerstvě schváleného kurikulárního dokumentu – Rámcový vzdělávací program pro základní umělecké vzdělávání (RVP ZUV). Ten spatřil světlo světa v závěru loňského školního roku a ZUŠ se tak mohou připojit k základním, mateřským školám i gymnáziím, které podle nové kurikulární reformy již pracují.

2010-05-04_RVP-NEWMetodický portál www.rvp.cz je součástí projektu METODIKA II. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

manažer projektu
Lukáš Križko
krizko@rvp.cz
+420 245 001 433
asistentka projektu
Eva Renzová
renzova@rvp.cz
+420 245 001 437
Newsletter Metodického portálu vydává VÚP v Praze
P. O. Box 1422; 111 21 Praha 1
www.vuppraha.rvp.czwww.rvp.cz
ISSN: 1802-4785
2010-05-04_Logolink-NEW