Newsletter RÚ - 09/2013

logo-nuv

Nový newsletter Metodického portálu RVP.CZ

číslo 1 září/2013

Zapište si do kalendáře

Vybíráme z Metodického portálu

Nabízíme tematická setkání ve virtuálním prostředí. Mají formu webinářů, on-line seminářů. Konají se (dle přání uživatelů) obvykle ve večerních hodinách.
12.9. Poezie ve škole Lektor Petr Koubek píše na Metodickém portálu RVP.CZ také velmi zajímavý blog s názvem Vzdělávání - věc veřejná.
18.9. Fiktivní firma jako nástroj pro rozvoj podnikatelských kompetencí Skupina Odborné vzdělávání v modulu Digifolio nabízí několik pohledů na fiktivní firmy.
25.9. Setkání s projektem Finanční gramotnost do škol S projektem Finanční gramotnost do škol jsme se prostřednictvím webinářů setkali již v roce 2013 dvakrát - pohled v modulu Digifolio obsahuje anotace, prezentace i záznamy setkání
Angličtina a děti v předškolním a mladším školním věku - tipy a triky pro učitele i rodiče, autorka: Ivana Chmelařová. Malé děti jsou jako houba, nasávají to, co je kolem nich. Když mají kolem sebe angličtinu, nasávají angličtinu.
Chceme zvyšovat úroveň vyučování matematice?, autorka: Marie Janků. Článek poukazuje na možné příčiny klesající úrovně matematické gramotnosti žáků 1. stupně základní školy. Přináší zamyšlení nad „množinovou matematikou“. Kurz scénářů budoucnosti OER University, autor: Bořivoj Brdička. Zpráva o právě probíhajícím MOOC kurzu pro učitele, který připravila OER University ve spolupráci s University of Canterbury pro ty, kteří chtějí zlepšit svou schopnost odhalovat budoucí vývoj školství. Zdvojené hlásky, autorka: Mgr. Eva Macháčková. Prezentace s tématem zdvojených hlásek postupně seznamuje žáky se všemi pravidly psaní n/nn. Rozvoj porozumění nesouvislému textu, autorka: Mgr. Jolana Ronková. Žáci v tomto materiálu pracují s kopií stránky vánočního televizního programu, zopakují si digitální hodiny a jejich převody, učí se orientovat v typu nesouvislého textu. Přímá a nepřímá úměrnost – určení interaktivní, autor: Mgr. Miroslav Pěnička. Žák rozhoduje o vztahu přímé či nepřímé úměrnosti. V každém z pěti souborů jsou čtyři různé situace reálného života. Žák test sám vyhodnocuje.

Doporučujeme

Metodický portál RVP.CZ na sociálních sítích

Metodický portál RVP.CZ nabízí nejnovější informace také na sociálních sítích.

Prostřednictvím sociální sítě Twitter přinášíme nejen informace o nejnovějším dění na portálu, ale také informace o aktuálním dění ve školství - zprávy a články z webů MŠMT, EDUin, eTwinning a další zajímavosti z oblasti vzdělávání.

Na profilech sociálních sítí Facebook a Google Plus najdete mimo jiné odkazy na nejzajímavější materiály, články, diskuzní témata a stránky v dalších modulech Metodického portálu RVP.CZ.

Sledujte nás na sociálních sítích a budete mít stále přehled!

Doporučujeme z diskuze

Diskuzní fóra Metodického portálu slouží učitelům jako místo, kde mohou konzultovat s kolegy, ptát se a sdílet své zkušenosti.

K začátku školního roku vybíráme:

Začínající učitel Diskuze pro učitele, kteří do tříd vstupují letos poprvé. Podělte se o zážitky ze své premiéry, zeptejte se zkušenějších kolegů na jejich rady.

Uchovávání písemných prací Jak dlouho si schováváte práce žáků? Proč?

SPECIÁL - EU Peníze školám Pracujete na DUMech? Jakékoli potíže můžete konzultovat s ostatními kolegy.

Novinky v modulu DUM (digitální učení materiály)

V období od 1. 7. do 15. 8. 2013 bylo v modulu DUM publikováno 175 materiálů.

Jak se rozhodnout?, autor: Mgr. Jan Zouhar Tento hodnotný a především aktuální DUM má u žáků rozvíjet právní vědomí, čtenářskou gramotnost a environmentální cítění. Autor zdůrazňuje důležitost etických hodnot v našem životě. Žáci následně mohou vést diskuzi o dalších morálních tématech.

Pražské jaro 1968, autorka: Mgr. Marcela Svejkovská Velmi dobře zpracovaná prezentace se zabývá situací v Československu v 60. letech. Autorka v materiálu akcentuje především ekonomické a politické reformy, popisuje vnitřní rozdělení komunistů a rostoucí nedůvěru ze strany SSSR. Studenti jsou poutavě seznámeni s předními osobnostmi Pražského jara a věnují se rozboru několika zajímavých dobových textů.

logo 3

Newsletter Metodického portálu vydává NÚV v Praze
Weilova 1271/6, 102 00  Praha 10 www.nuv.cz, www.rvp.cz
ISSN: 1802-4785
vedoucí resortního úkolu
Pavlína Hublová
pavlina.hublova@nuv.cz
+420 274 022 410
vedoucí resortního úkolu
Pavlína Hublová
+420 274 022 410