Pro autory článků, materiálů
Software ke stažení

Metodický portál RVP.CZ podporuje programy, které mohou učitelé používat zdarma. Na této stránce uvádíme přehled nejpoužívanějších titulů, jejichž použití českým školám doporučujeme. 

Tyto programy jsou využitelné v modulech Metodického portálu RVP.CZ. 

Aplikace pro přípravy na interaktivní tabule: 

  • ActivInspire – tento program je nabízen pod licencí: Licence promethean planet. Software je nabízen na stránkách Promethean planet, pro stažení je nutná registrace. Upozornění: Software ActivInspire je určen výhradně pro osobní potřebu učitele (uživatele).
  • Interwrite LE – tento program je nabízen pod licencí: Freeware. Možnost stáhnout pro systém: Windows. 

Ostatní aplikace: 

  • Open Office – sada nástrojů podobná aplikaci Microsoft Office. Obsahuje textový editor, tabulkový editor, editor pro prezentace aj. Program je nabízen pod licencí: GNU General Public License. Možnost stáhnout pro systém: Windows, Mac OS X, Linux.
  • LibreOffice – kancelářský balík, který může každý zdarma používat. Program je nabízen pod licencí: GNU Lesser General Public License. Možnost stáhnout pro systém: Microsoft Windows, Mac OS X, GNU/Linux, Solaris, FreeBSD. 
  • Adobe Reader – PDF prohlížeč. Tento program je nabízen pod licencí: Freeware. Možnost stáhnout pro systém: Windows, Mac OS X.
  • FoxitReader – PDF prohlížeč. Program je nabízen pod licencí: Freeware. Možnost stáhnout pro systém: Windows. 
  • Geonext – software pro vytváření geometrických konstrukcí. Program je nabízen pod licencí: GNU General Public License v2. Možnost stáhnout pro systém: Windows, Mac OS X, Linux, Java™ 2 Runtime Environment. Upozornění: pro spuštění aplikace Geonext je nutné mít nainstalovaný virtuální stroj pro Javu.
  • Geogebra – matematický program pro školy, který v sobě slučuje geometrii, algebru a diferenciální počet. Program je nabízen pod licencí: GNU General Public License v2. Možnost stáhnout pro systém: Windows, Mac OS X, Linux a Java platforms. Upozornění: pro spuštění aplikace Geogebra je nutné mít nainstalovaný virtuální stroj pro Javu
  • Jazyky bez bariér – program zahrnující běžné i speciální výukové metody pro menšinu s dyslexií i pro většinovou populaci. Program může sloužit jednak jako tvůrčí nástroj na počítače i interaktivní tabule umožňující výuku jazyků aktivním zábavným způsobem, dále jako užitečná pomůcka doplňující a rozšiřující možnosti klasické učebnice. Licenci zdarma mohou získat školy, rodiny a pomáhající organizace v ČR. Možnost stáhnout pro systém: Windows. 
  • MS Office – Sada prohlížečů Microsoft Office pro formáty souborů aplikace Office Word, Excel, PowerPoint atd.: textový prohlížeč, tabulkový prohlížeč, prohlížeč pro prezentace… Kompatibilní s Windows 7 a Mac OS X 10.6 a novějšími verzemi těchto systémů.